Ingredients
Make sure you have...
Utensils
Stovetop, Frying pan, Knife
recipe

Step 1
Drain the canned corn (or use thawed frozen corn).

Step 2
Wash & halve the cherry tomatoes.

Step 3
Heat a drizzle of oil in a pan over high heat. Add the tomatoes. Cook, stirring for 1-2 min.



Step 4
Add the thawed cooked shrimp & corn. Season with salt & pepper. Add a pinch of cayenne (optional). Cook, stirring for 3-5 min. Remove from heat.


Step 5
Serve in bowls garnished with crumbed feta & fresh basil leaves. Season with salt & pepper. Add a final drizzle of olive oil. Enjoy!
Personal notes
Add your own flavor!
Nutrition facts
Average estimated amount for one serving
| Energy | 306 cal. |
| Fat | 19 g |
| Carbohydrates | 13 g |
| Protein | 22 g |
| Fiber | 3 g |
Values are based on an average estimate for one serving. All nutrition information presented on Jow is intended for informational purposes only. If you have any concerns or questions about your health, please consult with a health-care professional.
On average, one serving of the recipe "Speedy Shrimp Bowl" contains: 306 Energy ; 19 g of Fat ; 13 g of Carbohydrates ; 22 g of Protein ; 3 g of Fiber.
Price per portion
| $ | Recipes under $2 per portion |
| $$ | Recipes $2 - $4 per portion |
| $$$ | Recipes $4+ per portion |
Please note, the price above is dependent on your grocer and the available products in the grocery store you chose.
Reviews














