Ricotta & Red Pepper Frittata
6 reviewsA colorful & delicious dish to be served any time of day!

Ingredients for 1 frittata
Make sure you have...
Utensils
Stovetop, Oven, Frying pan, Round baking dish, Knife
recipe


Step 1
Preheat the oven to 350°F. Wash, core & dice the peppers. Peel & mince the onion.


Step 2
Heat a drizzle of olive oil in a pan over medium-high heat. Add the peppers & onion. Cook, stirring for 3 min.



Step 3
Crack the eggs into a mixing bowl. Add the milk & chopped parsley (optional). Season with salt & pepper. Then whisk it all together.


Step 4
Add the veggies to a greased cake tin or round baking dish.


Step 5
Pour in the eggs. Arrange dabs of ricotta over top. Season with salt & pepper. Bake for 35-40 min, or until the eggs have set. Serve & enjoy!
Personal notes
Add your own flavor!
Nutrition facts
Average estimated amount for one serving
| Energy | 316 cal. |
| Fat | 22 g |
| Carbohydrates | 10 g |
| Protein | 19 g |
| Fiber | 3 g |
Values are based on an average estimate for one serving. All nutrition information presented on Jow is intended for informational purposes only. If you have any concerns or questions about your health, please consult with a health-care professional.
On average, one serving of the recipe "Ricotta & Red Pepper Frittata" contains: 316 Energy ; 22 g of Fat ; 10 g of Carbohydrates ; 19 g of Protein ; 3 g of Fiber.
Price per portion
| $ | Recipes under $2 per portion |
| $$ | Recipes $2 - $4 per portion |
| $$$ | Recipes $4+ per portion |
Please note, the price above is dependent on your grocer and the available products in the grocery store you chose.
Reviews













