Ingredients
Utensils
Air fryer, Stovetop, Pot (small)
recipe

Step 1
Cook the rice according to package instructions.

Step 2
Meanwhile, peel & finely mince the shallots.




Step 3
Prepare the meatballs. In a large bowl, add: the minced beef, eggs, shallots, bread crumbs & grated parmesan cheese. Season with salt & pepper. Mix everything together with your hands or a spoon until well combined.
Step 4
Form meatballs about 1 1/2 inches thick & place them on a dish.
Step 5
Place the meatballs in the air fryer basket & air fry for 10-12 min at 400°F, flipping halfway through, until golden brown & cooked through.

Step 6
Remove the air fryer basket & add the marinara sauce. Stir & air fry for another 3-5 min at 390°F.
Step 7
Serve the rice in a shallow plate with the marinara meatballs. Top with extra grated parmesan & re-season to taste. Enjoy!
Personal notes
Add your own flavor!
Nutrition facts
Average estimated amount for one serving
| Energy | 585 cal. |
| Fat | 24 g |
| Carbohydrates | 62 g |
| Protein | 35 g |
| Fiber | 2 g |
Values are based on an average estimate for one serving. All nutrition information presented on Jow is intended for informational purposes only. If you have any concerns or questions about your health, please consult with a health-care professional.
On average, one serving of the recipe "Air Fryer Marinara Meatballs & Rice" contains: 585 Energy ; 24 g of Fat ; 62 g of Carbohydrates ; 35 g of Protein ; 2 g of Fiber.
Price per portion
| $ | Recipes under $2 per portion |
| $$ | Recipes $2 - $4 per portion |
| $$$ | Recipes $4+ per portion |
Please note, the price above is dependent on your grocer and the available products in the grocery store you chose.
Reviews














