Oups ! 🤓
Cette recette n'est pas encore complètement traduite en Français pour le moment...
Ingrédients
Assurez-vous d'avoir...
Ustensiles
Couteau, Four
recette

Étape 1
Preheat the oven to 400°F. Wash & cut the potatoes into small cubes.

Étape 2
Add the potatoes to a baking dish, drizzle with olive oil & toss to combine. Pour half of the teriyaki sauce over the potatoes, then mix again.

Étape 3
Place the chicken legs on top of the potatoes. Drizzle the chicken with olive oil. Season with salt & pepper. Pour a few spoonfuls of teriyaki sauce over the chicken, then bake for 35-40 min at 400°F, until fully cooked.


Étape 4
Once the potatoes & chicken are golden brown & cooked through, remove from the oven. Serve the chicken & potatoes on a plate with extra teriyaki sauce. Sprinkle with sesame seeds & chopped chives (optional). Enjoy!
Notes perso
Votre grain de sel dans la recette !
Valeurs nutritionnelles
Valeurs estimées moyennes pour une portion
| Calories | 509 kcal |
| Matières grasses | 23 g |
| Glucides | 46 g |
| Protéines | 31 g |
| Fibres | 4 g |
Les valeurs sont basées sur une estimation moyenne pour une portion. Toutes les informations nutritionnelles présentées sur Jow sont uniquement à titre informatif. Si vous avez des préoccupations ou des questions concernant votre santé, veuillez consulter un professionnel de la santé.
En moyenne, une portion de la recette "Teriyaki Roasted Chicken & Potatoes" contient : 509 Calories ; 23 g de Matières grasses ; 46 g de Glucides ; 31 g de Protéines ; 4 g de Fibres.
Prix par portion
| $ | Recipes under $2 per portion |
| $$ | Recipes $2 - $4 per portion |
| $$$ | Recipes $4+ per portion |
Le prix proposé est indicatif et dépend de votre enseigne, de la disponibilité des produits et de la marque choisie.
Avis














