Oups ! 🤓
Cette recette n'est pas encore complètement traduite en Français pour le moment...
Garlic Butter Shrimp Roll
68 avisThere's nothing better than a garlicky shrimp roll on a summer day!

Ingrédients
Ustensiles
Plaques de cuisson, Couteau
recette

Étape 1
If necessary, thaw the shrimp, then peel & devein it. Next, peel & mince the garlic.

Étape 2
Rinse & finely chop the parsley.

Étape 3
Melt a dab of butter & 2 tbsp of water on a pan over medium heat. Once melted, add in the remaining butter & stir until fully melted.

Étape 4
Stir in the minced garlic for 30 sec, until fragrant.

Étape 5
Add the shrimp to the pan in an even layer & season with a pinch of salt. Cook undisturbed for 2 min. Flip & continue cooking until the shrimp is fully cooked, about 1 more min.

Étape 6
Lower the heat & stir in the chopped parsley.

Étape 7
Open the split-top bun & place the cut-side down on the pan. Toast for about 1 min until golden. Remove the pan from the heat.


Étape 8
Fill the bun with garlicky shrimp & spoon over the remaining butter. Add a squeeze of fresh lemon & serve with potato chips (optional) enjoy!
Notes perso
Votre grain de sel dans la recette !
Valeurs nutritionnelles
Valeurs estimées moyennes pour une portion
| Calories | 673 kcal |
| Matières grasses | 43 g |
| Glucides | 43 g |
| Protéines | 30 g |
| Fibres | 3 g |
Les valeurs sont basées sur une estimation moyenne pour une portion. Toutes les informations nutritionnelles présentées sur Jow sont uniquement à titre informatif. Si vous avez des préoccupations ou des questions concernant votre santé, veuillez consulter un professionnel de la santé.
En moyenne, une portion de la recette "Garlic Butter Shrimp Roll" contient : 673 Calories ; 43 g de Matières grasses ; 43 g de Glucides ; 30 g de Protéines ; 3 g de Fibres.
Prix par portion
| $ | Recipes under $2 per portion |
| $$ | Recipes $2 - $4 per portion |
| $$$ | Recipes $4+ per portion |
Le prix proposé est indicatif et dépend de votre enseigne, de la disponibilité des produits et de la marque choisie.
Avis













